Justici čeká vnitřní audit, řekl prezident SU po schůzce s ministrem Blažkem

Justici čeká vnitřní audit, který by měl mimo jiné ukázat, kolik soudců potřebují konkrétní soudy. Po první schůzce s ministrem spravedlnosti JUDr. Pavlem Blažkem, Ph.D., která se uskutečnila dne 8. února 2022, to řekl prezident Soudcovské unie (SU) JUDr. Libor Vávra. Ministr spravedlnosti a předseda SU řešili také platy administrativního justičního personálu či elektronizaci justice. Ve stejný den jednal Pavel Blažek také s vedením Unie státních zástupců, s prezidentem USZ JUDr. Janem Latou, Ph.D., a viceprezidenty JUDr. Adamem Bašným a JUDr. Ondřejem Šťastným. Ti po schůzce uvedli, že podporují plány na zavedení funkčních období vedoucích žalobců a obsazování těchto míst ve výběrových řízeních.

 

Soudcovská unie se snaží delší dobu prosadit vnější audit justice, který by otevřel cestu k její reformě. Revize by měla podle Libora Vávry najisto ukázat, „kolik je potřeba lidí a kde“. Jinými slovy – má odhalit, jak se proměnila soudní agenda a zda část z ní například nedokážou zvládnout asistenti, kteří jsou pro stát levnější než soudci.

Soudcovská unie požadovala, aby audit provedla nezávislá společnost. Náměstkyně ministra spravedlnosti JUDr. Klára Cetlová ale podle Libora Vávry na dnešním jednání sdělila, že se pro tento záměr nepodařilo získat peníze z evropských fondů. „Pokusíme se tedy o něco podobného uvnitř justice,“ uvedl doktor Vávra. Dodal, že se zapojí předsedové jednotlivých krajských soudů, které bude koordinovat poradce ministra spravedlnosti, bývalý šéf pražského Vrchního soudu JUDr. Jaroslav Bureš. „Myslím si, že by se to mělo rozběhnout ještě letos, je to v zájmu krajských soudů i z hlediska lepší přípravy dalších jmenovacích etap soudců,“ míní předseda SU Libor Vávra. Přínos interního auditu vidí i v tom, že až stát najde peníze na provedení auditu vnějšího, bude už část práce hotova, a audit tak bude levnější.

Zvýšení odměn odborného aparátu je dalším tématem, které Soudcovská unie pokládá za významné. Vláda tento krok včlenila do svého programového prohlášení. „Jsem rád, že o tom pan ministr od začátku mluví,“ podotkl Libor Vávra. Neví ale, zda se Ministerstvo spravedlnosti pokusí změnu prosadit už ve stávajícím návrhu rozpočtu. „Dostal jsem konkrétní příslib, že pro to udělají maximum a že je to pro ně důležité,“ uvedl ke zvýšení odměn. Připomněl, že s tématem souvisí i zkvalitnění odbornosti justičního aparátu, jenž by tak v budoucnu mohl převzít více práce, kterou nyní vykonávají soudci.

Předseda SU dále s ministrem spravedlnosti a jeho náměstky probíral i elektronizaci justice, k níž se vláda v programovém prohlášení rovněž zavázala a která bude složitá už kvůli roztříštěnosti databází a systémů uvnitř justice. „Byli jsme ujištěni, že si to uvědomují. Mám pocit, že jsou připraveni jít na to z gruntu,“ podotkl Libor Vávra. Dodal, že například samotný elektronický spis by situaci při nekompatibilitě systémů neřešil. Cílem elektronizace by podle předsedy SU mělo být zpříjemnění uživatelského prostředí pro občany a zrychlení procesů uvnitř justice.

Problematiku jmenování soudců Libor Vávra s ministrem Blažkem neprobíral, protože se domnívá, že jde o věc předsedů krajských soudů. „Samozřejmě leccos chybí, ale pan ministr mě ujistil, že nechce měnit zákon o soudech a soudcích a že chce případné chyby řešit v podzákonných předpisech,“ řekl k novým pravidlům přípravy a výběru soudců, která platí od začátku roku.

Z investičních záměrů Ministerstvo spravedlnosti podle prezidenta SU zmínilo řešení výstavby justičního areálu v Ústí nad Labem.

Předseda Soudcovské unie doplnil, že letošním zmrazením platu soudců se s ministrem Blažkem blíže nezabývali – pouze ministrovi zopakoval, že s tím SU nesouhlasí.

 

Unie státních zástupců podporuje plány Ministerstva spravedlnosti na zavedení funkčních období vedoucích státních zástupců a obsazování těchto postů formou výběrových řízení. Shoda panuje rovněž na zavedení odvolatelnosti vedoucích státních zástupců pouze cestou kárného řízení, vzniku kariérního řádu státního zastupitelství a zvýšení platů kancelářských pracovníků státního zastupitelství. Na webu USZ to po schůzce s ministrem spravedlnosti uvedl její viceprezident a mluvčí JUDr. Ondřej Šťastný.

„Pokud jde o aktuální zmrazení platů státních zástupců a soudců, unie varovala před dalším pokračováním tohoto stavu, stejně jako před případným ´rozpojováním´ navázání na soudcovské platy,“ uvedl dále Ondřej Šťastný. Takový postup by podle USZ v delší době mohl vést k personální nestabilitě státního zastupitelství a ztížené schopnosti přivést mezi žalobce špičkové právníky.

 

Zdroj: ČTK
Foto: canva.com

Go to TOP