Ombudsman vstoupil u ÚS do řízení o zrušení části očkovací vyhlášky

Veřejný ochránce práv JUDr. Stanislav Křeček se rozhodl vstoupit u Ústavního soudu jako vedlejší účastník do řízení o zrušení části takzvané očkovací vyhlášky. Podle ní bude pro vybrané profesní skupiny a lidi nad 60 let očkování proti nemoci covid-19 od března povinné.

 

Za poslední týden se na ombudsmana Stanislava Křečka obrátilo na 5 000 stěžovatelů, kteří s povinným očkováním seniorů a určitých profesí proti covid-19 nesouhlasí. Většina z nich patří do některé z vyjmenovaných skupin. Pokud by očkování nepodstoupili, hrozí některým z nich například i ztráta zaměstnání. Stěžovatelé argumentují mimo jiné i obavami z možných zdravotních komplikací po podání vakcíny.

Ombudsman už minulý týden požádal ministra zdravotnictví prof. MUDr. Vlastimila Válka, CSc., MBA, EBIR, o informace o plánovaných krocích jeho rezortu. Ministr totiž v minulosti předeslal, že uvažuje o změně vyhlášky. Ombudsman ministra v souvislosti s povinným očkováním upozornil například na zvláštní situaci těhotných zaměstnankyň, lidí s kontraindikací nebo těch, kteří prodělali covid-19 v nedávné době a běží jim ochranná lhůta po prodělaném onemocnění.

Zatím veřejný ochránce práv od ministra zdravotnictví odpověď neobdržel. Vzhledem k tomu, že se na Ústavní soud s návrhem na zrušení části očkovací vyhlášky obrátila už skupina senátorů, využil ombudsman svého zvláštního oprávnění a k řízení se připojil jako vedlejší účastník.

„Lidé mne v posledních dnech zavalili lavinou žádostí, abych sám podal Ústavnímu soudu návrh na zrušení části vyhlášky. V této chvíli ale bylo logické využít možnost vstoupit do stávajícího řízení. Myslím, že teď, když jsem se k řízení u Ústavního soudu připojil, bude stížností na stávající podobu očkovací vyhlášky přicházet znatelně méně. Všem, kteří se na mne dosud obrátili, bych chtěl poděkovat za důvěru. Chápu, že pro mnohé jde o velmi citlivé téma,“ uvedl ombudsman Stanislav Křeček.

 

Zdroj: Kancelář veřejného ochránce práv
Foto: canva.com

Go to TOP