Letošní laureátkou Ceny Václava Havla je Maryja Kalesnikavová z Běloruska
Cenu Václava Havla za rok 2021 získala ze tří finalistů běloruská opoziční vůdkyně Maryja Kalesnikavová, jedna ze tří žen, které jsou symbolem zápasu běloruského lidu o politické a občanské svobody a základní lidská práva. Ocenění uděluje Rada Evropy ve spolupráci s Knihovnou Václava Havla a Nadací Charty 77 od roku 2013.
Kalesnikavová stála v čele štábu prezidentské kampaně bývalého kandidáta Viktara Babaryky. Je jednou ze tří žen, které jsou symbolem běloruské opozice a boje běloruského národa za občanské a politické svobody a základní práva. Kandidátka byla v září 2020 v Minsku unesena a od té doby je zadržována. Byla obviněna z podkopávání národní bezpečnosti. Aby zabránila své deportaci z Běloruska, roztrhala na hranicích svůj cestovní pas. 6. září 2021 byla v běloruském Minsku odsouzena na jedenáct let do vězení. Čelila obvinění z podvracení a narušování národní bezpečnosti.
Výroční cenu nesoucí jméno prvního prezidenta České republiky, kterou doprovází odměna 60 000 eur (téměř 1,6 milionu Kč), za ni na zasedání Rady Evropy převzala její sestra.
Dalšími oceněnými jsou francouzská nevládní organizace Reportéři bez hranic, která brání svobodu projevu a práva na informace, vede vyšetřování a podniká právní kroky proti lidem zodpovědným za vraždy novinářů a obránce lidských práv z Burundi Germain Rukuki. Ten neúnavně bojuje proti mučení a trestu smrti, za což byl v roce 2018 odsouzen na 32 let vězení. Odvolací soud mu letos trest snížil na jeden rok a Rukuki byl propuštěn.
Prvním laureátem ceny se stal v roce 2013 běloruský disident Ales Bjaljacki. Ocenění za loňský rok získala Ludžajn Hazlúlová (Loujain Alhathloulová), jedna z vůdkyň hnutí za ženská práva v Saúdské Arábii. Knihovna Václava Havla uspořádá na počest letošní laureátky mezinárodní konferenci, která je naplánována na 29. září v Pražské křižovatce.
Zdroj: ČTK
Foto: cs.wikipedia.org