EU chce kvůli Afghánistánu a Bělorusku změnit migrační a azylová pravidla

Evropská komise naléhá v souvislosti s krizí v Afghánistánu a se situací v Bělorusku na změnu evropských migračních a azylových pravidel. Na twitteru

Evropská komise naléhá v souvislosti s krizí v Afghánistánu a se situací v Bělorusku na změnu evropských migračních a azylových pravidel. Na twitteru to uvedl eurokomisař Margaritis Schinas, který má v komisi na starosti i migraci a bezpečnost.

„Pokud situace v Afghánistánu a jednání Běloruska něco ukázaly, tak to, že už vypršel čas na to, jak dlouho můžeme čekat, než kompletně přepracujeme evropská pravidla v oblasti migrace a azylu, která potřebujeme,“ napsal eurokomisař, kterého do komise vyslalo Řecko.

Mnohé členské státy EU jsou nervózní, že vývoj v Afghánistánu by mohl vyvolat opakování evropské migrační krize z let 2015 a 2016. Tehdejší chaotický příchod více než milionu lidí z Blízkého východu zatížil bezpečnostní a sociální systém a měl za následek vyšší podporu krajně pravicových skupin.

Litva a Evropská unie podezírají běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka, že řídí příliv migrantů, kteří nelegálně překračují litevské hranice. Činí tak podle nich v odvetě za unijní sankce a za to, že Litva poskytla azyl a podporu představitelům běloruské opozice. Litevské úřady už zadržely více než 4000 migrantů pocházejících převážně z Iráku, zatímco loni jich bylo jen 81.

Německo a Nizozemsko minulou středu oznámily, že kvůli rychlému zhoršení konfliktu v Afghánistánu dočasně přeruší deportace afghánských žadatelů o azyl. Islamisté z hnutí Tálibán už ovládají téměř celý Afghánistán a dne 16. srpna vstoupili na předměstí Kábulu.

Zdroj: ČTK
Foto: canva.com

Go to TOP