Americké MSp zvažuje odtajnění informací o útocích z 11. 9. 2001

Americké Ministerstvo spravedlnosti tento týden oznámilo, že přezkoumá, jaké dosud utajované informace o teroristických útocích z 11. září 2001 by mohlo poskytnout veřejnosti. Úřady v USA čelí rostoucímu tlaku na uveřejnění nových skutečností s tím, jak se blíží 20. výročí událostí, při nichž zemřelo téměř 3000 lidí.

 

Pro odtajnění některých informací se vyslovil i prezident Joe Biden, jehož před několika dny vyzvalo 1600 pozůstalých po obětech útoků, aby nechodil na chystanou výroční pietní akci, pokud jeho administrativa nepřijde s novými odhaleními. Ta podle autorů výzvy ukážou podíl vysoce postavených saúdskoarabských činitelů na teroristických útocích.

Ministerstvo spravedlnosti v prohlášení uvedlo, že Federální úřad pro vyšetřování nedávno uzavřel kauzy, jež se zabývaly některými úročníky z 11. září 2001. FBI bude podle ministerstva nyní posuzovat, jaké informace by mohlo zveřejnit a dá je případně k dispozici veřejnosti „jakmile to bude možné“, poznamenalo ministerstvo.

„Moje administrativa chce zajistit maximální úroveň transparentnosti v rámci zákona,“ řekl ve vyjádření Biden.

Zástupce řady rodin pozůstalých Brett Eagleson prohlášení ministerstva spravedlnosti kritizoval, protože podle něj při snaze o plnou transparentnost nezachází dostatečně daleko. „Ministerstvo spravedlnosti a FBI měly tři roky na to, aby tyto informace posoudily, a mohou proto jednat okamžitě,“ řekl. Požaduje, aby FBI zveřejnila mimo jiné plnou verzi své vyšetřovací zprávy z roku 2016, z níž podle něj vyplývá, že útočníky podporovali agenti saúdskoarabské vlády.

„Ministerstvo spravedlnosti konečně uznalo, že je to vyšetřování skutečně uzavřené, což je v rozporu s dosavadními tvrzeními FBI o stavu vyšetřování. Doufáme, že nyní poskytne informace, na něž skupina lidí kolem útoků z 11. září čeká 20 let,“ dodal.

Devatenáct teroristů z organizace Al-Káida v roce 2001 v USA uneslo čtyři civilní letadla. Narazili s nimi do věží Světového obchodního střediska a budovy Pentagonu, čtvrtý letoun se zřítil v polích v Pensylvánii. Patnáct z útočníků pocházelo ze Saúdské Arábie.

Zdroj: ČTK
Foto: canva.com

 

Go to TOP