Předsedkyně polského NS zčásti zablokovala disciplinární komoru

Předsedkyně polského Nejvyššího soudu Malgorzata Manowská ve čtvrtek 5. srpna 2021 částečně zablokovala činnost kritizované disciplinární komory této justiční instituce. Kvůli ní vede Evropská komise (EK), podle níž není komora rozhodující o disciplinárních záležitostech soudců nezávislá, s polskou vládou soudní spory.

 

Malgorzata Manowská vydala nařízení, podle kterého akta k disciplinárním případům soudců nebudou směřovat do disciplinární komory, ale přímo k ní do sekretariátu, kde je uloží. Pokud jde o případy, u kterých už se má rozhodovat, bude na samotných členech disciplinární komory, zda tak učiní, nebo ne. Tato opatření budou platit do doby, než Soudní dvůr Evropské unie vydá definitní rozsudek týkající se disciplinární komory.

Soudní dvůr Evropské unie dne 15. července ve svém rozsudku ve věci C-791/19 Komise vs. Polsko konstatoval, že disciplinární komora „neposkytuje veškeré záruky nestrannosti a nezávislosti a zejména není chráněna před přímým či nepřímým vlivem polské zákonodárné a výkonné moci“.

Disciplinární komora rozhoduje o postavení soudců a prokurátorů, o jejich trestním stíhání a případném uvalení vazby. Unijní soud rovněž nařídil Polsku, aby okamžitě přestalo uplatňovat své předpisy týkající se sporné disciplinární komory polského nejvyššího soudu. Malgorzata Manowská se kvůli tomu obrátila na prezidenta Andrzeje Dudu, aby se zasadil o změny současných předpisů tak, aby umožnily fungování polského disciplinárního režimu soudců, který by byl efektivní a nevzbuzoval by výhrady.

Případ disciplinární komory je součástí širšího sporu, který vede EK už několik let s Varšavou o soudní reformu. Ta má podle polské vlády zvýšit efektivnost soudů a zbavit je pozůstatků komunismu. Kritici reformě vyčítají, že posiluje politický vliv současné vlády na justici a omezuje nezávislost soudů.

 

Zdroj: ČTK
Foto: canva.com

Go to TOP