Ministryně spravedlnosti Benešová hledá nového nejvyššího státního zástupce

Týden po rezignaci nejvyššího státního zástupce JUDr. Pavla Zemana není zřejmé, koho ministryně spravedlnosti Mgr. Marie Benešová na funkci nominuje. Platí, že vhodného kandidáta chce nalézt do konce června, potvrdil mluvčí ministerstva Mgr. Vladimír Řepka. Konkrétní jména, o nichž se spekuluje, ministryně nekomentuje. Vybraného nástupce hodlá představit na tiskové konferenci, jejíž datum zatím neoznámila. Unie státních zástupců ocenila, že ministryně vybírá Zemanova následovníka z kariérních státních zástupců.

Ministryně vzkázala, že si „v dohledné době“ pozve oba vrchní státní zástupce, tedy Lenku Bradáčovou a Iva Ištvana. „Jsou to vrcholoví státní zástupci. Budu se s nimi chtít poradit a určitě chtít slyšet jejich názor. Byla bych ráda, aby se šéfem veřejné žaloby stal někdo ze soustavy státních zástupců,“ uvedla s tím, že kandidáta nebo kandidátku na funkci transparentně představí.

„Oceňujeme, že ministryně spravedlnosti vybírá nástupce Pavla Zemana z kariérních státních zástupců, u nichž je předpoklad, že mají potřebné znalosti a zkušenosti. Mělo by jít o osobnost těšící se širokému respektu, která naváže na Pavla Zemana v budování vysokého kreditu veřejné žaloby. Takový výběr by také mohl zabránit situaci, kdy nová vláda vzešlá z voleb nejvyššího státního zástupce ihned odvolá,“ napsal viceprezident Unie státních zástupců Ondřej Šťastný.

Ministryně Benešová řekla, že chce člověka s praxí, s bezpečnostní prověrkou a se zkušenostmi z vrcholového postu. Média spekulují o současném náměstku Pavla Zemana JUDr. Igoru Střížovi. Ministryně údajně oslovila i bývalého státního zástupce Jaroslava Fenyka, Ph.D., DSc. který ale o funkci nestojí. Zvažovala údajně také Mgr. Pavla Komára, náměstka olomouckého vrchního státního zástupce. Ten ale popřel, že by nabídku dostal, a zároveň řekl, že by ji odmítl. Adeptem by mohl být i ředitel odboru trestního řízení Nejvyššího státního zastupitelství JUDr. Roman Hájek, který ale rovněž popřel, že by s ním ministryně Benešová o možném angažmá mluvila.

JUDr. Pavel Zeman rezignoval ke 30. červnu. Část opozice trvá na tom, že nového šéfa žalobců by vláda neměla vybírat před říjnovými volbami do Sněmovny.

Zdroj: ČTK
Foto: NSZ

Go to TOP