Pokud by zákon neumožňoval oddělování lidí, mělo by se jednat o novele

Pokud by pandemický zákon neumožňoval oddělování lidí, měla by začít debata o jeho novele. Ministr zdravotnictví prof. MUDr. Petr Arenberger reagoval na to, že nařízení ministerstva skončila u soudu.

Pandemická norma umožňuje omezit v mimořádném opatření provoz obchodů a služeb či stanovit jeho pravidla. Není ale podle Nejvyššího správního soudu přípustné jejich činnost zakázat tím, že ministerstvo stanoví takové podmínky, za nichž podniky nemohou fungovat. Například zakáže zákazníkům být v provozovně. Resort připravil nařízení nové, které začne platit od pondělí. Schválila ho vláda. Podle některých právníků ale nová verze připomínky soudu nezohledňuje. Advokát JUDr. Zdeněk Koudelka se na soud proto obrátil znovu.

„Pokud by pandemický zákon neumožňoval oddělení rizikových osob mezi sebou, tak se pojďme bavit o tom, jestli by se neměl novelizovat,“ uvedl ministr Arenberger. Podle něj byl zákon „šit na jeden konkrétní účel“ a nebyla zkušenost s nastavením protiepidemických pravidel bez nouzového stavu. „Při ukončování nouzového stavu se nic nezlomilo, potřebovali jsme pokračovat v opatřeních. Podle právníků ministerstva zdravotnictví se pokračovalo správně,“ dodal ministr.

Uvedl, že ministerští právníci v novém opatření postupovali podle rozhodnutí soudu. Dodal, že jeho úřad ale také jedná tak, aby se nákaza znovu nerozšířila. „Je to na výkladu soudu,“ podotkl šéf resortu zdravotnictví. Podle něj se připravuje další mimořádné opatření, které má upravit oznámené otevření všech obchodů od 3. května či o několik dní později.

Zdroj: ČTK
Foto: canva.com

Go to TOP