Praha chce ve stavebním zákonu právo obcí na územní plánování
Vedení hlavního města chce prosadit do novely stavebního zákona, aby obcím zůstalo právo rozhodovat o územním plánování, mohly si vytvořit své stavební předpisy nebo aby mohly dokončit rozdělané územní plány. Požadavky město shrnulo do tzv. Čtyř městských artikul, které představili primátor Zdeněk Hřib, jeho náměstek Petr Hlaváček a ředitel Institutu plánování a rozvoje (IPR) Ondřej Boháč. Podle ministryně pro místní rozvoj Kláry Dostálové nesmí přechod pořizování územně-plánovací dokumentace ohrozit strategické zájmy státu.
„Bohužel podoba novely zákona nesměřuje k posílení samospráv a jejich pravomocí. K urychlení stavebního řízení nedojde tím, že sestěhujeme všechny úředníky na jedno místo,“ řekl primátor Zdeněk Hřib.
Jako první vznesla Praha požadavek, aby městům zůstala pravomoc rozhodovat o územním plánování, o což by schválením nynějšího návrhu zákona ztratily. Druhá připomínka žádá, aby města měla nárok na vlastní stavební předpisy. Ředitel IPR Boháč řekl, že každé město se rozvíjí jinak a nelze přístup centralizovat. Řada měst, mezi nimi například Praha, Brno nebo Liberec, má rozpracované nové územní plány. Pokud zákon projde beze změny, budou je moci zahodit a práce na nich tak vyjde naprázdno. Poslední bod hovoří o právu obcí na samosprávu.
Náměstek primátora Hlaváček řekl, že je důležité se zaměřit nejen na rychlost stavebního povolování, ale také na územní plánování. Pokud nedojde k dohodě v této fázi, celý proces se podle něj nezrychlí. Shody všech aktérů řízení by se mělo dosáhnout právě ve fázi plánování a má se tak podle náměstka dít na úrovni obcí.
O připomínkách město neúspěšně jednalo s Ministerstvem pro místní rozvoj. Nyní jedná i s poslanci, aby změny předložili a návrh zákona upravili. Sněmovna projednává návrh zákona od začátku března.
Podle ministryně pro místní rozvoj Kláry Dostálové mají velká města pravdu v tom, že musí mít v rukou silný nástroj, kterým budou ovlivňovat rozvoj svého území. A tím je územní plánování. „Samotné povolování staveb je pak spíše technicistní záležitostí, kterou by měla mít na starosti profesionální státní stavební správa. V tomto principu si rozumíme a já jej dlouhodobě podporují,“ sdělila Dostálová. Jiná věc je podle ní ovšem paragrafové znění takové úpravy. Jak uvedla, přechod pořizování územně-plánovací dokumentace na samosprávy je poměrně zásadní změna, která má široké souvislosti a nesmí ohrozit strategické zájmy státu například při výstavbě dálnic, železnic nebo přenosové soustavy. Dále připomněla, že aktuální verze stavebního zákona počítá s vlastními stavebními předpisy pro Prahu, Brno a Ostravu. „Dále jsme vyšli vstříc s prodloužením termínu pro platnost územních plánů, které měly skončit příští rok,“ podotkla Dostálová.
Místo původního návrhu ministerstva poslanci jako základ pro další projednávání odhlasovali komplexní pozměňovací návrh sněmovního hospodářského výboru, který počítá s převodem všech stavebních úřadů pod stát. Nyní organizačně spadají pod obecní úřady, i když vykonávají tzv. přenesenou působnost státní správy a místní politici do jejich rozhodování nesmějí zasahovat.
Stavební zákon se připravuje už několik let a vyvolává spory. Výhrady mají Ministerstvo kultury, samosprávy či některé občanské a ekologické spolky.
Zdroj: ČTK
Foto: canva.com