ČR si vede nejlépe v EU při tvorbě zákona o ochraně oznamovatelů
Mezinárodní sekretariát Transparency International (TI) v Berlíně ve spolupráci s Whistleblowing International Network (WIN) v Glasgow zveřejnil hodnocení jednotlivých členských zemí EU v oblasti whistleblowingu. Zveřejněný report se týká transpozice evropské směrnice o ochraně oznamovatelů do jednotlivých národních právních řádů členských zemí Evropské unie (EU). Společná zpráva se věnuje hodnocení přístupu jednotlivých vlád sedmadvacítky k plnění tohoto legislativního závazku. Česká republika se spolu s Dánskem a Švédskem v hodnocení umístila nejlépe (grafika).
Dle zveřejněné mezinárodní analýzy dvě třetiny členských států (18 z 27 zemí EU, data k 17. únoru 2021) vůbec nezačaly s procesem transpozice či došlo jen k minimálnímu pokroku v rámci zavádění této směrnice přijaté v roce 2019. Dvouletá lhůta přitom končí již letos, a to v polovině prosince.
Největší šanci stihnout přijetí zásadního protikorupčního opatření má tedy ve srovnání s jinými zeměmi právě Česká republika. ČR uspěla především díky tomu, že se v přípravě nové legislativy dostala nejdále, když zákon 1. února 2021 schválila vláda a nyní jej čeká projednání v Parlamentu.
Kompletní zprávu Transparency International naleznete ZDE.
Zdroj: Ministerstvo spravedlnosti
Foto: Transparency International