Zloděj pečiva, jehož případ nyní bude řešit NS, byl propuštěn z věznice
Z Věznice Břeclav byl podmínečně propuštěn muž, který byl odsouzen k trestu odnětí svobody v délce 1,5 roku za krádež pečiva během jarního nouzového stavu. V dubnu loňského roku ukradl muž v Brně pět kusů pizza šneků v hodnotě 62 korun. Z podnětu ministryně spravedlnosti se případem nyní zabývá Nejvyšší soud. Pro Advokátní deník se ke kauze exkluzivně vyjádřil advokát a člen Prezidia Unie obhájců JUDr. Petr Toman, LL.M.
Lukáš Kalina byl v minulosti za podobný čin třikrát souzený a v době spáchání krádež byl v podmínce. Při „hodnocení“ poslední krádeže mu přitížil i fakt, že kradl v době nouzového stavu, kdy jsou přísnější sazby.
Kalina byl nejprve Městským soudem v Brně odsouzen k trestu odnětí svobody v trvání dvou let, Krajský soud v Brně mu trest snížil na 1,5 roku. „Po žádosti klienta jsem koncem loňského roku požádala o podmínečné propuštění, jeho žádosti nakonec bylo vyhověno,“ řekla Kalinova advokátka Mgr. Petra Žilková.
Propouštění potvrdila i Dana Krejčířová, mluvčí brněnské věznice. Podle ní byl muž propuštěn z Věznice Břeclav.
Případ Lukáše Kaliny řeší v současné době Nejvyšší soud, ke kterému podala stížnost ministryně spravedlnosti Mgr. Marie Benešová. Podle ní byl čin nesprávně kvalifikován, přísněji. Navrhla proto Nejvyššímu soudu, aby rozsudky soudů nižších stupňů zrušil a věc vrátil k projednání Městskému soudu v Brně.
Problematiku výše trestů za činy spáchané během nouzového stavu okomentoval pro Advokátní deník JUDr. Petr Toman, LL.M.: „S argumenty ministryně spravedlnosti se ztotožňuji. Ostatně tak už dříve rozhodovali někteří soudci. Podle mého názoru je velký rozdíl mezi zlodějem, který záměrně využije nouzovým stavem vylidněných ulic a dočasně nestřežených obchodů, které vyrabuje, a zlodějem, který za běžného provozu vykrade obchod jen s tím rozdílem, že je shodou okolností vyhlášen nouzový stav. Zatímco ten první zloděj zneužívá mimořádnosti a složitosti situace a zaslouží si nepochybně přísnějšího potrestání, ten druhý zloděj často ani neví, že je nouzový stav. Není žádného důvodu, proč by jeho trest měl být přísnější než kdykoliv jindy, kdy je přistižen a souzen. Připomínám, že ke stejnému závěru dospěla i Unie obhájců, která na tento problém upozornila již 25. 1. 2021 s obdobnými argumenty, které nyní použila i paní ministryně. Pevně věřím, že se s nimi ztotožní i Nejvyšší soud.“
Zdroj: ČTK
Foto: canva.com