Česká republika se od pátku v systému PES vrátí do 4. stupně

Česko se v protiepidemickém systému PES vrátí od pátku 18. prosince do čtvrtého stupně přísnosti opatření. Po jednání vlády to řekl premiér Andrej Babiš. Třetí stupeň platil od 3. prosince, otevřely se obchody, restaurace, služby a skončil zákaz nočního vycházení. Obchody a služby se ani ve čtvrtém stupni zavírat nebudou, budou fungovat při organizačních a režimových opatřeních.

Obnoven naopak bude zákaz vycházení mezi 23:00 a 05:00, shromažďovat se znovu bude moci jen nejvíce šest osob. Od pátku budou muset znovu zavřít hotely pro rekreační účely a restaurace, stravovací podniky budou moci otevřít výdejní okna.

Počty lidí na bohoslužbách se sníží od pátku z 30 na 20 procent kapacity kostela, svateb či pohřbů se bude moci účastnit maximálně 20 namísto 30 osob. Uzavřou se znovu vnitřní sportoviště pro amatéry, nebude možný ani trénink více než šestičlenných skupin venku.

Návštěvy v domovech seniorů budou i po pátečním přechodu do přísnějšího stupně PES možné. Návštěvníci se budou muset nechat testovat. Zavřená budou znovu wellness centra či bazény, s výjimkou poskytovatelů zdravotních služeb. Ve věznicích by podle matice PES měl platit zákaz návštěv.

Podle ministra zdravotnictví Jana Blatného narůstají počty nových pozitivně testovaných zatím jen postupně, nikoliv skokově. Doufá v to, že tomu tak bude i v případě počtu hospitalizovaných. Počty nových případů stoupají i mezi seniory a reprodukční číslo je 1,2.

V souvislosti s restrikcemi vláda představila aktuální kompenzace. Ubytovací zařízení budou moci za každý den nuceného zavření a pokoj žádat o státní dotaci. Výše příspěvku bude od 100 do 330 korun. Celkem je připraveno 3,5 miliardy korun.

Podpora pro stravovací zařízení bude činit 2,5 miliardy korun. Program COVID gastro bude na dobu od 14. října do 31. prosince. Restauratéři budou mít nárok na 400 korun na jednoho zaměstnance nebo spolupracujícího živnostníka a den. Pomoc se nebude vyplácet za dny, kdy mohly mít podniky otevřeno.

Stát také podnikatelům zasaženým v souvislosti s pandemií přispěje na komerční nájem i za čtvrté čtvrtletí. Na program jsou připravené tři miliardy korun. Podnikatelé budou moci za říjen, listopad a prosinec získat od státu na nájem 50 procent.

Zdroj: ČTK
Foto: Pixabay

Go to TOP