Krádeže jmen advokátů při páchání podvodů pokračují. Nyní i přes WhatsApp

V poslední době je toho jaksi „priveľa“… Nějaký „chytrolín“ se v telefonu představí jako advokát nebo exekutor, do mailu nebo na dopis uvede skutečné kontaktní údaje existující advokátní kanceláře, v mnoha případech bezostyšně použije jméno a adresu dokonce (!) mrtvého advokáta a jme se páchat trestnou činnost.

O právních šmejdech, kteří se snaží z lidí vylákat desetitisícové částky za nikdy neobjednané a neuskutečněné služby (nejčastěji marketingové a reklamní), přičemž své oběti dostanou do časového presu, když vymyšlený dluh požadují uhradit v řádu desítek minut pod pohrůžkou exekuce, zablokování bankovního účtu a podobných praktik, psal Advokátní deník ZDEZDE. Na Českou advokátní komoru se od té doby obracejí stále další a další oběti takového podvodu, i advokáti, jejichž jméno bylo v této souvislosti zneužito.

Čermák a spol., advokátní a patentová kancelář požádala Českou advokátní komoru o zveřejnění Oznámení o zneužití jména advokáta. O tom, že jméno JUDr. Karla Čermáka, Ph.D., LL.M., bylo zneužito při pokusu spáchat trestný čin, kancelář informovala paní Marika Žemličková.

Tu kontaktoval člověk, který se představil jako Martinus Kraamer, pracující pro Čermák a spol. Z telefonního čísla +420 737 926 100 Marice přišla přes WhatsApp tato zpráva: „…jsem Martinus Kraamer právník dárce Pierrot CINKOLA, který s vámi před pár hodinami diskutoval o přijetí dědictví 90 000 EUR s některými transakcemi osobní a bankovní účet, který bude zaregistrován na vaše jméno a na vaši rodinu…“

Paní Marika předstírala, že má o služby Martinuse Kraamera zájem, proto konverzace pokračovala. Přesto si však neodpustila otázku:

„Jak je možné, že máte české číslo???“

Odpověď 20.08.20 23:18 – +420 737 926 100: „Mějte prosím na paměti, že pracuji v české advokátní kanceláři z Velké Británie.  Je možné, že máte dostatek znalostí!“

20.08.20 23:20 – +420 737 926 100: „Paní Marika, ráda bych vás informovala, že pokud si přejete, pošlu vám první tři dokumenty, které si musíte přečíst sami, a vědět, co dělat, aby bylo dědictví ve vašem jménu. A přemýšlejte o tom, jak tyto 3 dokumenty vytisknout a poté je podepsat jeden po druhém a vyplňte informace! Je velmi důležité dokumenty vytisknout a podepsat!“

21.08.20 11:03 – Marika: „Nic nepřišlo“

21.08.20 12:59 – +420 737 926 100: ‎Advokátní kancelář Karel CERMAK..pdf

Zaslaný dokument je jeden velký nesmysl. Nejen češtinářsky, ale i věcně. Obdarovaný je označen jako „oběť“, Kraamer chce patrně naznačit, že dokument, který zasílá, je sepsán v souladu s platnou legislativou, kterou však cituje naprosto nesmyslně, dokonce se odvolává na „článek L. 321-17 venkovského zákoníku“, v České republice jsou podle něj prefektury…

I konverzace paní Mariky s Martinusem na WhatsApp-u pokračovala ve stejném, eufemisticky řečeno, prapodivném duchu: Kraamer naléhal, aby paní Marika vyplnila a podepsala dokumenty, které jí poslal. Měla mu zaslat nejen všechny údaje ke svému kontu, ale například i to, jaké vyznává náboženství, jaký má měsíční příjem…

Kraamer se chtěl dostat k veškerým osobním údajům své oběti. Neváhal se přitom zaštiťovat jménem známého advokáta, syna někdejšího předsedy představenstva České advokátní komory JUDr. Karla Čermáka (†2017).

To vše i kvůli 315 eurům, které chtěl z Mariky vylákat jako „poplatek za legalizaci všech dokumentů“. O co všechno by Marika přišla, kdyby svou identitu „prodala“ za pomyslných 90 000 euro, se lze jen domnívat.

Poslední komunikace se odehrála 25. srpna 2020:

25.08.20 10:06 – Marika: Když jsem volala do AK Čermák a spol., za kterou se vydáváte, nikdo o této aktivitě nic nevěděl….

25.08.20 10:11 – +420 737 926 100: Paní Marika, buďte v klidu a porozumění, pokud chcete dělat jednu věc legálně a nedůvěřujete, máte právo jednat legálně, ale ne hrubým způsobem.  Mluvili jsme včera, a tak proč trváte na tom, abyste si to zapsali a pak mi zavolali?  Jsem zvyklý diskutovat o celé své firmě přes Whatsapp, protože na telefonní číslo nejsem zvyklý zveřejňovat své aktivity.  Takže pokud mi stále nevěříte!  Můžete dělat, jak chcete, ale pokud se chcete řídit mými pokyny, pošlete mi dokument k vyplnění!

JUDr. Karel Čermák, Ph.D., LL.M., Kraamerovy praktiky považuje za průhledné: „Metody pana Kraamera jsou průhledné a je nezpochybnitelné, že se jedná o podvod, který okamžitě prohlédne i člověk bez právnického vzdělání. Nicméně lze velice dobře předpokládat, že existují lidé, kteří na toto naletí. Jinak by Kraamerové a jim podobní nemrhali časem a energií na to, aby se o podvod i s těmito průhlednými primitivními metodami pokoušeli.“

Ono není potřeba ani naletět. Už samotný telefonát od vyděrače, který se vydává za advokáta či exekutora, může volaným pořádně otřást: „Ještě teď se klepu. Hned jsem ho poslala do někam, ale přesto jsem úplně rozhozená, stále se nemůžu uklidnit,“ řekla nám jedna z obětí, které byla doručena faktura za nikdy neobjednané a neexistující služby od firmy GLATE S.R.O.

To samé prožívala i maminka Markéty Veselé, majitelka květinářství v Brandýse nad Labem. Markéta Veselá se na základě našich předchozích článků obrátila na ČAK s prosbou o radu. Její mamince z telefonního čísla + 420 728 455 809 zavolal neznámý muž, který se představil jako JUDr. Kocina a pod pohrůžkou okamžitého zahájení exekuce požadoval zaplacení částky 24 000 Kč, a to do hodiny. Potvrzení o zaplacení žádal zaslat na e-mail fixius@centrum.cz.

Fakturu už neposlal. Maminka paní Veselé sice nedošla k žádné finanční úhoně, přesto je celou záležitostí otřesena.

MUDr. Pavla Barvířová se na ČAK obrátila s oznámením, podle něhož ji z telefonního čísla +420 728 455 809 zavolal muž, jenž se představil jako JUDr. Kocina, právní zástupce firmy GLATE S.R.O. „Prý mu byla k vymáhání předána pohledávka vůči mé osobě, a to za poskytnuté reklamní služby ve výši 15 800 Kč. Bylo mi sděleno, že pokud uvedenou fakturu uhradím do 12:00 hodin, nebude proti mé osobě zahájeno exekuční řízení. V opačném případě bude exekuce zahájena okamžitě. Potvrzení o zaplacení jsem měla zaslat na e-mail: fixius@centrum.cz,“ sdělila Advokátnímu deníku MUDr. Barvířová.

Poskytla nám i fakturu, která jí byla zaslána:

GLATE S.R.O. je pro naše čtenáře i pro redakci Advokátního deníku známou firmou”. O jejich zavrženíhodných praktikách i prapodivném vlastnickém pozadí jsme psali: Šmejdi mění identitu, nechutné vyděračské praktiky zůstávají stejné. Tehdy z telefonního čísla +420 722 452 042 obtěžovali např. MUDr. Chuchútovou, jejíž syn je advokát a do věci se vložil. Tomuto případu podvodných e-mailů a telefonátů se v Událostech věnovala i Česká televize a  ct24.ceskatelevize.cz.

Na „nové” telefonní číslo GLATE +420 728 455 809, ze kterého bylo voláno MUDr. Barvířové,  jsme zavolali. Náš hovor byl po chvíli přijat mužem, podle hlasu vyššího věku, špatně mluvícím česky. Přesně tak ho popsali všichni, kdo s námi doposud mluvili.
Andrea Kábelová, ČAK: „Dobrý den, tady Andrea Kábelová, Česká advokátní komora. Mohla bych, prosím, mluvit s JUDr. Kocinou?”
Neznámý (delší odmlka): „Nerozumím.”
Andrea Kábelová, ČAK: „Podle mých informací bych se na tomto telefonním čísle měla dovolat k Dr. Kocinovi.”
Neznámý, evidentně vyvedený z míry: „Ne, ne! Kdo vám to řekl?”
Andrea Kábelová, ČAK: „Obrátilo se na nás několik osob, které uvedly, že jim z tohoto čísla telefonoval někdo, kdo se představil jako JUDr. Kocina. Mohla bych s ním mluvit?”
Neznámý, s panikou v hlase: „Ne, to není pravda!”
Andrea Kábelová, ČAK: „Můžete mi tedy, prosím, říct, s kým mluvím, když ne s panem Kocinou?”
Neznámý si dával hodně načas s odpovědí: „Tady jste se dovolala do soukromého domu. Do domu. Voláte do soukromého domu…”

Na fixius@centrum.cz, který firma GLATE S.R.O. zanechává jako jediný kontakt na sebe a na který chce zasílat potvrzení o zaplacení vymáhaných tisíců, jsme psali mail 18. srpna 2020. Jelikož se nám žádné reakce nedostalo, falešný advokát Kocina úřaduje dál, jen si změnil telefonní číslo, rozhodli jsme se napsat opět:

 

Uvidíme, zda se odpovědi tentokrát dočkáme…

A aby toho nebylo málo, obrátil se na nás i JUDr. Ing. Pavel Cink, LL.M., MBA, abychom na webu www.cak.cz uveřejnili Oznámení o zneužití jména advokáta: „Neznámý pachatel mým jménem rozesílá dopisy nadepsané jako „Poslední upomínka – pokus o smír“, v nichž neznámé občany vyzývá k vymáhání údajného dluhu a nákladů právního zastoupení. S dotazy týkajícími se těchto dopisů se údajní obracejí na Advokátní kancelář CINK a partneři, s.r.o, která ovšem nemá s touto záležitostí nic společného. Stejně tak tyto dopisy nemají nic společného přímo s JUDr. Ing. Pavlem Cinkem, LL. M., MBA.”
JUDr. Ing. Pavel Cink, LL. M., MBA, již v dané věci podal trestní oznámení, neboť podle jeho přesvědčení jde evidentně o jednání vykazující znaky trestného činu či přečinu a bylo zneužito rovněž jméno advokáta.

 

Česká advokátní komora proto opětovně varuje občany před podobnými šmejdskými fintami a opakovaně žádá, aby jí advokáti i široká veřejnost podobné pokusy o vymámení peněz, kdy se agresor vydává za advokáta či exekutora, oznámili. Rozhodně varujeme před tím, abyste cokoli komukoli platili dříve, než se spojíte buď s pracovníky ČAK nebo advokátní kanceláří, jejíž jménem jsou od vás peníze vymáhány!


Telefonní čísla, ze kterých falešní advokáti volali:

722 452 042
721 709 411
607 878 056
728 455 809
737 926 100 (obtěžování přes WhatsApp)


Advokáti, jejichž identita, včetně sídla jejich AK, byla odcizena a zneužita:

JUDr. Milan Novák (dnes již několik let po smrti)
doc. JUDr. Jan Kocina, Ph.D.
Mgr. Jan Kocina
JUDr. Ing. Pavel Cink, LL. M., MBA
JUDr. Karel Čermák, Ph.D., LL.M.

 

Autor: Andrea Kábelová, 273 193 161, vnejsivztahy@cak.cz
Foto: Pixabay.com

Go to TOP