Zrušení daně z nabytí nemovitostí bylo schváleno. Novela má zpětnou platnost

Dlouho očekávané zrušení daně z nabytí nemovitostí schválila na svém jednání 15. září 2020 Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR. Do původního vládního návrhu pouze vložila pozměňovací návrh Senátu napravující některé legislativní chyby. Změna se týká části předlohy, která zachovává možnost odpočtu úroků z hypotéky od základu daně z příjmů. Pro novelu Zákonného opatření Senátu č. 340/2013 Sb., o dani z nabytí nemovitých věcí, hlasovala absolutní většina z přítomných poslanců.

 

V původním návrhu, který předkládala vláda, stálo, že daň z nabytí nemovitosti sice bude zrušena, ale u nových úvěrů na bydlení poskytnutých po 1. lednu 2022 si nebudou moci kupující odečítat zaplacené úroky od základu daně z příjmů. To mnozí poslanci kritizovali. Proto následně sněmovna přijala pozměňovací návrh, který odpočty zachovává, snižuje však nejvyšší možnou částku odpočtu z nynějších 300 000 korun na polovinu, tedy na 150 000 korun. Pozměňovací návrh Senátu však stanoví, že na úvěry poskytnuté do konce letošního roku se bude vztahovat dosavadní limit odpočtu úroků 300 000 korun.

Ministryně financí JUDr. Alena Schillerová, PhD., uvedla, že novela Zákonného opatření Senátu č. 340/2013 Sb., o dani z nabytí nemovitých věcí, má zpětnou účinnost, daň tak zanikne k 31. březnu 2020. To znamená, že lidé, kteří měli lhůtu pro podání přiznání do 31. března a následně kvůli pandemii odloženou do konce srpna, už daň platit nebudou. Pokud ji někdo už zaplatil, úřad mu peníze vrátí standardním způsobem pro výplatu vratitelného přeplatku. Týká se to těch, kdo dokončili svůj vklad na katastr v prosinci 2019 nebo později.

Schválený zákon zároveň prodlužuje z pěti na deset let tzv. časový test pro příjmy z prodeje nemovitých věcí neurčených k vlastnímu bydlení. Prodloužení časového testu bude platit pro nemovitosti nabyté po 1. lednu 2021.

Sazba daně z nabytí nemovitosti v minulosti nahradila daň z převodu, platí ji kupující a činí čtyři procenta. V posledních letech vybral stát na této dani každoročně asi 13 miliard korun.

Zákon nyní dostane k podpisu prezident republiky Miloš Zeman.

 

Zdroj: ČTK
Foto: Pixabay

 

Go to TOP