Turečtí advokáti protestují proti zákonu, který omezuje pravomoci jejich komor

Šest desítek prezidentů tureckých advokátních komor z celé země zahájilo protest na okraji Ankary poté, co je policie v pondělí nevpustila demonstrovat do města. Advokáti chtěli pochodem do turecké metropole protestovat proti chystanému zákonu, který podle nich omezí pravomoci advokátních komor, z nichž mnohé jsou otevřenými kritiky vlády. Informoval o tom server Ahval.

Šéfové advokátních komor se v pondělí v oblecích, s kravatami a rouškami posadili na zem v místě, kam dorazili z celé země a kde je zastavil policejní kordon. Advokáti byli na místě i dnes ráno a některá auta projíždějící kolem je zdravila klaksony na znamení podpory.

Podle Perihana Kayadelena, generálního tajemníka advokátní komory Izmir během noci udělila policie několika účastníkům protestu pokuty za to, že neměli na obličeji roušku kvůli nebezpečí šíření koronaviru.

Prezidenti 80 advokátních komor a další advokáti se na pochod do Ankary vydali 19. června. Chtěli ho zakončit před mauzoleem zakladatele turecké republiky Kemala Atatürka, které je podle serveru Ahval jedním z míst, před nímž se konají protivládní protesty.

Policie zabránila vstupu advokátů do Ankary s tím, že nemají povolení místního guvernéra a že pochodem porušují pravidlo bezpečných rozestupů nutných kvůli pandemii covidu-19. Organizátoři pochodu ale tvrdí, že ankarského guvernéra informovali a že nic nenamítal.

Advokátní komory zorganizovaly pochod i proto, aby upozornily na “chaotickou situaci” v právním systému způsobenou zatýkáním advokátů a nedůvěrou v soudce a prokurátory, které podle ochránců lidských práv turecká vláda využívá k represím vůči svým kritikům.

Zdroj: ČTK+ Ahval
Foto: ahvalnews.com

 

Go to TOP