Hnutí Starostů a nezávislých chystá ústavní stížnost na uzavření hranic

Hnutí Starostů a nezávislých (STAN) chystá ústavní stížnost na rozhodnutí vlády zakázat kvůli pandemii koronaviru vycestovat z České republiky. Předložit ji mají senátoři. Senátor David Smoljak uvedl, že žádná vláda nesmí takto lehkovážně zacházet se základními právy a svobodami a uzavírat hranice jen pouhým usnesením. K plošnému uzavření hranic není podle něj žádný důvod ani kvůli šíření nákazy a v Evropě nemá obdoby.

„Vadí mi, že vláda ignoruje ústavu a pouhým svým usnesením rozhoduje o tak zásadních věcech, jako jsou naše základní práva a svobody,“ prohlásil senátor, který je společně se svými kolegy přesvědčen o tom, že pro zákaz opustit republiku není ani logický důvod, protože samotné vycestování nijak neohrožuje epidemiologickou situaci v České republice. Návrat občanů se dá podle Smoljaka upravit tak, aby po návratu nikoho neohrožovali možnou nákazou.

Kabinet cestování zakázal na základě krizového zákona. Někteří právníci zpochybňují ústavnost toho, že Češi podle vládního rozhodnutí nesmějí až na výjimky opustit republiku. Ústavní stížnost, která má být hotova příští týden, připravuje europoslanec STAN Stanislav Polčák a podepsat ji musí nejméně 17 senátorů, senátorský klub Starostů má 19 členů.

Různá vládní nařízení, včetně zákazu vycestování, napadli u Ústavního soudu v uplynulých týdnech také individuální stěžovatelé. Ti se však na rozdíl od skupiny zákonodárců nemohou až na výjimky domáhat zrušení zákonů nebo předpisů.

Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) v pondělí uvedl, že po skončení nouzového stavu je možné nadále omezit cestování podle zákona o ochraně veřejného zdraví, zdůraznil však, že by muselo jít o přiměřený krok. Ústavní právník Marek Antoš ale ČTK řekl, že zákaz vycestování z České republiky, který by byl podložen zákonem o ochraně veřejného zdraví, by byl neústavní.

Zdroj: ČTK
Foto: AD

Go to TOP