Podnikatelé s uzavřenými provozy získají nárok na odklad nájmu

Společnosti a podnikatelé, které jsou v nájmu a kvůli vládním opatřením proti epidemii koronaviru musely zavřít své provozy, asi budou moci požádat o odklad nájmu za období od 12. března do 30. června. Na uhrazení splátek budou mít čas do konce letošního roku, rozhodla o tom dnes 8. dubna 2020 Sněmovna na návrh poslankyně prof. Heleny Válkové. Vláda požadovala tuto ochrannou lhůtu podstatně delší, a to do 31. května 2021. Pokud bude třeba, termíny budou prodlouženy o další tři měsíce.

Zákaz jednostranného ukončení nájmu v ochranné době do 31. prosince 2020 se má vztahovat jen na neplacení nájemného, ale nikoliv neplacení energií a dalších služeb, shodli se poslanci. Důvodem změny je to, že pronajímatel prostor také nebude osvobozen od platby za energie.

Podle Asociace developerů ČR návrh zaseje do české ekonomiky druhotnou platební neschopnost. „Namísto pomoci jedné skupině rozšiřuje počet těch, kterých se krize dotkla a do budoucna zásadně rozšiřuje okruh nezbytné pomoci,“ uvedla. Podle asociace měl stát nájemníkům poskytnout bezúročné úvěry k uhrazení dalších šesti nájmů. „Peníze by se tak státu vrátily a řetězec vztahů v komerčním nájemním bydlení by nebyl likvidován,“ doplnila.

Podle manažera poradenské skupiny Grant Thornton Petra Turczera navrhované opatření pouze odsune problém o tři měsíce. „Stát tímto krokem riskuje, že se bude opakovat situace obdobná jako u deregulace nájemného a minimálně část pronajímatelů se bude před dopady bránit soudní cestou,“ uvedl také. Vlastníci mohou letos přijít o čtvrtinu příjmů z nájemného a nemusí tak mít peníze na zajištění provozu, údržby a oprav své nemovitosti. Právě tento argument vlastníci u soudů uváděli, když se soudili se státem kvůli regulaci nájemného.

Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová uvedla, že zákon by mohl skončit u Ústavního soudu, neboť přenáší problém jedné skupiny podnikatelů na druhou a problém s neplacením nájmů odkládá do budoucna. Karel Havlíček připustil, že zákon není obvyklý. Volání po vyšších kompenzacích státu pro živnostníky by podle něho mohlo zvýšit letošní plánovaný schodek státního rozpočtu z 200 miliard korun na dvojnásobek.

Nájemce má být podle zákona povinen uhradit všechny pohledávky, které budou do června splatné. V opačném případě bude moci dostat výpověď z nájmu do pěti dnů. Sněmovna odmítla návrh Vojtěcha Munzara, aby za pohledávky ručil stát.

Opatření se týká především maloobchodních provozů a služeb. Ministr Karel Havlíček už dříve uvedl, že při návrhu vycházel z německého modelu. Firmy v Německu musejí prokázat, že se kvůli epidemii koronaviru dostaly do neschopnosti splácet nájemné a mohou požádat o jeho odložení na tři plus tři měsíce.

Odložení nájemného je jedním z opatření, po kterém volá mnoho zástupců podnikatelů a firem. Někteří však navrhovali zrušení nájmu po dobu nouzového stavu. Podniky také žádaly o odpuštění nájemného v prostorách patřících státu nebo jiným veřejným institucím. Například rada hlavního města schválila odložení splátek nájemného po dobu karantény, nájemcům nebude účtovat úroky z prodlení za případné zpožděné platby, ani nebude z tohoto důvodu přistupovat k výpovědím smluv.

Česká advokátní komora se proti návrhu ohradila a vyjádřila se k vládnímu návrhu zákona na ochranu nájemců ZDE.

Zdroj: ČTK

Foto: Pixabay

Go to TOP