Sdělení představenstva ČAK: advokátní mlčenlivost a „trasování“
Na Českou advokátní komoru se v těchto dnech obracejí advokáti s dotazy, jak se, s ohledem na zákonnou povinnost mlčenlivosti, zachovat, budou-li v rámci tzv. inteligentní karantény požádáni o udělení souhlasu s „trasováním“, tedy s tím, aby pomocí údajů, které o mobilním telefonu advokáta eviduje příslušný mobilní operátor, byla zjištěna totožnost osob, jejichž mobilní telefon byl v blízkosti advokáta. Z tohoto důvodu dnes představenstvo České advokátní komory schválilo toto sdělení:
S ohledem na aktuální situaci vyvolanou vyhlášením nouzového stavu z důvodu epidemie (pandemie) nemoci COVID-19 přijalo představenstvo České advokátní komory následující sdělení:
- I za nouzového stavu a bez ohledu na krizová opatření vyhlašovaná usnesením vlády dle zákona č. 240/2000 Sb., o krizovém řízení, ve znění pozdějších předpisů, nebo mimořádná opatření vyhlašovaná ministerstvem zdravotnictví dle zákona č. 258/2000 Sb., o ochraně veřejného zdraví, ve znění pozdějších předpisů, zůstává obsah povinné mlčenlivosti advokáta, tak jak ji stanoví § 21 zákona č. 85/1996 Sb. o advokacii, ve znění pozdějších předpisů (dále jen ZA), nedotčen. Týká se to i všech osob uvedených v § 21 odst. 9 ZA (dále jen „povinná osoba“).
- Je zjevné, že § 21 ani jiné ustanovení ZA nepamatuje na zcela výjimečnou situaci, kdy nelze předem zajistit zachování zákonem předepsané formy zbavení povinnosti mlčenlivosti, a přitom může být naopak v zájmu klienta, aby advokát nebo jiná povinná osoba svoji povinnost mlčenlivosti porušila a uvedla jméno, případně jiný údaj, který umožní klienta kontaktovat a zjistit, zda není infikován virem SARS-CoV-2. Takovouto situací je konkrétně vyhlášení nouzového stavu v důsledku epidemie (pandemie) vyvolané virem SARS-CoV-2.
- Jedním z nástrojů, které mají být orgány veřejné moci použity pro sběr informací ohledně nakažených nebo potenciálně nakažených osob, je tzv. trasování jakožto systém zachycování osob nakažených virem SARS-CoV-2, který u infikovaných zmapuje kontakty zpětně za pět dní podle údajů z mobilního telefonu. Využití systému předpokládá souhlas infikované osoby k zjištění telefonních čísel přístrojů, které byly v posledních pěti dnech v blízkosti infikované osoby.
- Je zjevné, že infikovanou osobou může být i advokát nebo jiná povinná osoba. V takovém případě nelze ani vyloučit, resp. je naopak dosti pravděpodobné, že mezi držitele telefonů, jejichž totožnost bude identifikována na základě blízkosti k telefonu advokáta nebo jiné povinné osoby, může patřit i klient. A souhlasem se zjištěním těchto osob by advokát nebo jiná povinná osoba nepřímo sdělil informaci o klientovi, byť by z ničeho nemuselo být patrno, že blízkost telefonů souvisí s poskytováním právní služby.
- Představenstvo České advokátní komory ponechává stranou právní otázku, zda souhlas se zjištěním, jaké telefony se vyskytly v minulých dnech v blízkosti povinné osoby, je nebo není porušením povinné mlčenlivosti uložené § 21 ZA. Avšak vzhledem k tomu, že požadavek souhlasu by byl uplatněn v době nouzového stavu ČR vyhlášeného na základě ústavního zákona č. 110/1998 Sb., o bezpečnosti České republiky, ve znění pozdějších předpisů, a zřetelně v souvislosti s preventivními opatřeními realizovanými proti šíření viru SARS-CoV-2, by i v případě, že by mělo jít o porušení povinné mlčenlivosti, takové jednání nemohlo být považováno za kárné provinění, neboť by ani nemohlo jít o závažné porušení povinností, a to zejména s přihlédnutím ke skutečnosti, že se tím sleduje jak zájem klienta, tak celospolečenský zájem na ochranu života a zdraví. Stejný závěr potom platí i v případě, že advokát nebo jiná povinná osoba bude identifikován proto, že měl přijít do styku s nakaženým a bude vyžadován obdobný souhlas se zjištěním těch, s nimiž přišel do styku.
- I přes předchozí závěr by ale v mezích možností měl advokát klienta informovat o tom, že bude takto identifikován. A je také nezbytné, aby advokát zvážil, zdali z nějakého zcela výjimečného důvodu, kdy hrozící újma na straně klienta jednoznačně převyšuje ostatní chráněné zájmy, není nutno dát přednost ochraně skutečností zjištěných při poskytování právní služby včetně totožnosti klienta.
- Je-li povinnou osobou osoba uvedená v § 21 odst. 9 písm. a) ZA, je odpovědností advokáta, který poskytuje právní služby klientovi, jenž má být se souhlasem této jiné povinné osoby identifikován, aby zajistil, že bude o této skutečnosti informován.
- Je-li povinnou osobou osoba uvedená v § 21 odst. 9 písm. b) ZA, přijme tajemník České advokátní komory takové opatření, aby byl o udělení souhlasu k trasování touto osobou informován.
- Představenstvo České advokátní komory současně důrazně upozorňuje, že toto sdělení se týká výhradně a jedině aktuální situace nouzového stavu a opatření proti šíření viru SARS-CoV-2 a rozhodně nemůže být per analogiam či jakkoliv jinak aplikováno na jiné situace a jiné případy, kdy je řešena povinná mlčenlivost dle § 21 ZA.
ČAK
Foto: redakce AD