Slovenský soud poslal v korupční kauze do vazby čtyři soudce

Soud na Slovensku dne 14. března 2020 poslal do vazby čtyři soudce a jednoho advokáta, kteří jsou mezi 18 obviněnými v největší korupční kauze v novodobých dějinách země. Informaci potvrdila mluvčí soudu Katarína Kudjáková. Podle dostupných informací je v případu v souvislosti s uplácením soudců stíhán i kontroverzní podnikatel Marian Kočner, který je už delší dobu ve vazbě v jiné kauze a který čelí obžalobě z objednání předloňské vraždy investigativního novináře Jána Kuciaka.

Specializovaný trestní soud poslal do vazby kromě jiných bývalou náměstkyni na ministerstvu spravedlnosti a soudkyni Moniku Jankovskou, která podle dříve uniklé komunikace z Kočnerova mobilního telefonu například pomáhala tomuto podnikateli v obchodním soudním sporu proti televizi Markíza o proplacení jedné ze směnek. Kvůli padělání zmíněných směnek byl Kočner spolu s exministrem hospodářství a bývalým šéfem Markízy Pavolem Ruskem už nepravomocně odsouzen k dlouholetému vězení.

Ve vazbě skončil i soudce bratislavského krajského soudu Richard Molnár, který dnes podle svého advokáta předložil soudu své rozhodnutí vzdát se taláru.

Celkově soud rozhodoval o vazbě pro osm obviněných. Jeho rozhodnutí není pravomocné, stížnosti podali jak prokurátor, tak vazebně stíhaní. Do vazby soud neposlal například bývalou soudkyni Miriam Repákovou, která vinu před soudcem přiznala. Repáková se vzdala taláru loni po propuknutí aféry o komunikaci podnikatele Kočnera s představiteli slovenské justice včetně soudců a o jeho vlivu na rozhodování soudů.

Z rozhodnutí dále vyplývá, že soudce neposlal do vazby ani soudkyni Zuzanu Maruniakovou, která ve zmíněném sporu o směnky rozhodla ve prospěch Kočnerovy firmy. Soud podle mluvčí Kudjákové zohlednil kromě jiného skutečnost, že soudkyně se před výslechem vzdala taláru a že má malé dítě.

Slovenští kriminalisté ve středu po rozsáhlé razii obvinili celkem 13 soudců, dále Repákovou a čtyři další osoby. Ústavní soud dal následně souhlas k rozhodování o vazbě pouze pro pět ze zmíněného počtu stíhaných soudců. Mezi obviněnými soudci je i místopředsedkyně slovenského nejvyššího soudu Jarmila Urbancová, která od loňského podzimu tuto nejvyšší soudní instanci na Slovensku řídí.

Klíčovým svědkem v případu je již bývalý místopředseda jednoho z bratislavských okresních soudů Vladimír Sklenka, který korupci popsal a který není mezi obviněnými. Sklenka například vypověděl, jak bral úplatky od Kočnera. Také někteří soudci se podle něj předháněli v tom, kdo mu nabídne větší úplatek, a to podle toho, pro kterou stranu daného sporu lobbovali. Rovněž Sklenka se vzdal taláru po propuknutí kauzy o své komunikaci s Kočnerem.

Zdroj: ČTK

Foto: Pixabay

Go to TOP