Ve vršovické AK proběhne nábor do registru dárců kostní dřeně

V úterý 3. března 2020 se od 14:00 do 17:00 hodin v pražské advokátní kanceláři GHS Legal, s. r. o., uskuteční nábor do registru dárců kostní dřeně, a to v rámci akce Nábor hrdinů. Zúčastnit se může každý, kdo dovršil osmnácti let a zároveň ještě neoslavil šestatřicáté narozeniny. Podmínkou je také váha nad padesát kilogramů a dobrý zdravotní stav. Pro zápis do registru stačí na místě vyplnit zdravotní dotazník a provést si stěr z ústní dutiny.

Český národní registr dárců dřeně je seznam dobrovolníků, kteří jsou v případě potřeby ochotni darovat malou část svých krvetvorných buněk k záchranné transplantaci kostní dřeně – anonymně a komukoliv, kdo by tuto pomoc potřeboval, a to bez ohledu na jeho věk, pohlaví, národnost nebo vyznání. Vstupem do registru se tak dobrovolníci stávají potenciálními dárci pro kohokoliv na světě, kdo onemocní leukémií či jinou vážnou poruchou krvetvorby.

Kostní dřeň nebo krvetvorné buňky se nedarují po zápisu „do zásoby“, ale vždy konkrétnímu člověku, který s dárcem musí mít shodu v části genetik, tedy v HLA znacích. Takovou shodu je velmi obtížné najít, proto stále neexistuje vhodný dárce pro zhruba každého čtvrtého nemocného. Z toho důvodu je třeba registr neustále rozšiřovat. Od darování potenciální dobrovolníky odrazuje nejvíce strach z následné bolesti. Díky nejmodernějším technologiím je zákrok téměř bezbolestný a dárce je tak při zákroku vystaven pouze krátkému diskomfortu, který je však záhy kompenzován dobrým pocitem ze záchrany života jiného člověka.

Do Českého národního registru dárců dřeně v roce 2019 nově vstoupilo celkem 10 845 dárců, kteří jsou připraveni zachránit život druhému člověku. Od založení registru v roce 1992 se tak jedná o vůbec nejúspěšnější rok, co se týče zaregistrovaných potenciálních dárců. Nyní registr disponuje skoro sto tisíci aktivními dobrovolníky dostupnými pro pacienty a ve všech registrech světa pak najdeme skoro třicet sedm milionů zapsaných.

V případě zájmu není třeba na akci zvláštní registrace, stačí se jen dostavit do advokátní kanceláře GHS Legal, s.r.o. na adrese Kodaňská 558/25, 101 00 Praha – Vršovice. Kancelář najdete ve třetím patře.

Pro více informací kontaktujte Patricii Nguyenovou na telefonním čísle +420 226 633 461 nebo na e-mailu office@ghslegal.cz.

Odkaz na facebookovou událost ZDE.

Více o Českém národním registru dárců dřeně ZDE.

Zdroj: GHS Legal, s.r.o

 

Go to TOP