V Berlíně vstoupil v platnost zákon zmrazující nájemné

V Berlíně 23. února 2020 vstoupil v platnost zákon zmrazující nájemné se zpětnou účinností k 18. červnu 2019, který na pět let zmrazuje nájemné u zhruba 1,5 milionu bytů. Cílem opatření je zastavit prudký růst nákladů na bydlení z posledních let, kvůli kterému se řada obyvatel z německého hlavního města vystěhovala.

Berlín je prvním německým městem, které se rozhodlo takovýmto přímým způsobem regulovat ceny nájemného. Podporovatelé nový zákon oslavují jako krok k větší spravedlnosti, zatímco odpůrci jej odsuzují jako socialistické opatření.

Proti zákonu, který zavedla levicově orientovaná zemská vláda, se staví křesťanští demokraté (CDU), svobodní demokraté (FDP) i protiimigrační Alternativa pro Německo (AfD). CDU a FDP na něj podávají ústavní žaloby, a to na spolkové i zemské úrovni.

Berlínský starosta Michael Müller ze sociální demokracie (SPD) nicméně považuje nový zákon za vzor pro celé Německo. „Jsem si jistý, že jakmile zmrazení nájemného potvrdí soud, nebude se využívat jen v Berlíně, ale také v mnoha jiných městech,“ uvedl Müller.

Ceny nájemného v Berlíně se za posledních deset let zdvojnásobily, i proto, že obytná výstavba nedokázala držet krok s rostoucí poptávkou. Nájemní bydlení přitom využívá zhruba 85 procent obyvatel města.

 

Zdroj: ČTK, foto Pixabay.

 

Go to TOP