Senát doporučil rozšířit okruh rodin s nárokem na vyšší příspěvek

Navýšení rodičovského příspěvku by mohli získat i rodiče s dětmi do čtyř let věku, kteří příspěvek v dosavadní výši vyčerpali. Senát tak 4. prosince 2019 téměř jednomyslně doporučil doplnit vládní novelu zákona o státní sociální podpoře, která má příspěvek zvýšit od příštího roku. Pro byli i senátoři ANO a ČSSD.

Změnu posoudí Sněmovna, která v listopadu jakékoli rozšiřování okruhu rodin s nárokem na příspěvek odmítla. Pokud by senátní verzi přece jen akceptovala, na navýšení by podle senátorky Renaty Chmelové dosáhla pětina rodin s dětmi do čtyř let, tedy zhruba 70 tisíc korun. Stát by to stálo navíc až 2,6 miliardy korun.

Základní rodičovský příspěvek se má podle vládního návrhu zvýšit od příštího roku o 80 tisíc korun na 300 tisíc korun. V případě vícerčat má příspěvek stoupnout ze současných 330 tisíc korun na 450 tisíc korun, rozhodla Sněmovna. Růst rodičovské má státní pokladnu stát zhruba 8,6 miliardy korun.

Senátní doplnění počítá s tím, že by si rodiče dětí mladších čtyř let, kteří dosavadní příspěvek vyčerpali, mohli příští rok požádat o vyplacení navýšeného příspěvku, tedy o 80 tisíc korun v základní výši. Obdobný návrh ale při předchozím sněmovním projednávání neuspěl.

Pro senátní úpravu hlasovalo 72 ze 74 přítomných členů horní komory včetně zástupců ANO a ČSSD. Nepodpořil ji ale ministr zemědělství Miroslav Toman, který zastupoval ministryni práce a sociálních věcí Janu Maláčovou. Ta vládní verzi už ve Sněmovně označila za koaliční kompromis a rozšiřování okruhu rodičů s nárokem na příspěvek odmítla.

Vládní novela zákona o státní sociální podpoře obsahuje i další změny. Například počet hodin, na který mohou rodiče dávat své děti do dvou let do školky či jinam na hlídání a nepřijít přitom o rodičovskou, by se měl od ledna 2020 zdvojnásobit. Zatímco nyní je to 46 hodin měsíčně, nově by to mělo být až 92 hodin v měsíci. Rodičovský příspěvek se také bude započítávat do příjmů pro nárok na všechny dávky státní sociální podpory, které na výši příjmů závisí.

 

Zdroj: ČTK, foto Pixabay.

Go to TOP