Šachovým králem ČAK 2019 se stal olomoucký advokát Stanislav Sochor

Známý turnaj „O šachového krále ČAK“ se konal ve dnech 8. – 9. listopadu 2019 v Cosmopolitan Bobycentru Brno. Šlo o již 13. ročník této tradiční akce, které se tentokrát zúčastnilo 12 hráčů, také většinou tradičních.

Hrálo se švýcarským systémem na 7 kol, tempem 12 minut na hráče a partii s přídavkem 5 sekund za provedený tah. Všichni hráči hráli v jedné skupině, přičemž se vyhodnocovali 2 samostatné kategorie. V kategorii neregistrovaných (v šachovém svazu ČR) zvítězil se ziskem 4 bodů Petr Kocur (5. místo v absolutním pořadí), před Milanem Vašíčkem (3 body) a Janem Parmou (taktéž 3 body) – snímek vlevo.

Absolutním vítězem se stal Stanislav Sochor s 6,5 body, který je tak historicky nejúspěšnějším účastníkem s celkově 4 vítězstvími a letos si tak vylepšil své loňské druhé místo. O vítězství však musel do posledního kola bojovat s Bagratem Verdiyanem, který získal jen o půl bodu měně. S mírným odstupem skončil na třetím místě ziskem 4,5 bodu Robert Pešasnímek vpravo. Jedinou ženou v turnaji byla mnohonásobná reprezentantka WIM Kristýna Novosadová, které se však na rozdíl od minulých let tolik nedařilo a obsadila až sedmé místo.

Dvoudenní turnaj proběhl ve velmi příjemné atmosféře bez jediné komplikace. O účastníky se skvěle postarala ředitelka pobočky ČAK v Brně JUDr. Irena Schejbalová, která celou akci zahájila a věnovala do ní i speciální cenu pro vítěze. Tou byla „Černá věž“ – unikátní kovová plastika od mladého brněnského uměleckého kováře Lukáše Mička, inspirovaná architekturou Franka O. Gehryho, spoluautora Tančícího domu v Praze. Na vyhlášení výsledků pak paní doktorku plně zastoupila Mgr. Lenka Danilišin, která všem účastníkům poděkovala za fair play hru a předala ceny. Účastníci si kromě šachů pak užili i společenský večer, který je nedílnou a důležitou součástí turnaje.