Ombudsmanka žádá vládu o zrušení poplatku za podnět k ÚOHS

Vláda v pondělí 13. května projedná žádost veřejné ochránkyně práv Anny Šabatové, aby zrušila poplatek, který musí zaplatit všichni, kdo podávají podnět k Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS).

Podle ombudsmanky je zpoplatnění podnětu a postup ÚOHS v rozporu s principy demokratického právního státu. Poplatek ve výši 10 tisíc korun byl zaveden v říjnu 2016 a měl ulevit ÚOHS od množství neoprávněných podnětů, čehož se úřad opravdu dočkal. Zatímco v roce 2016 před zpoplatněním prověřoval 1305 podnětů ohledně veřejných zakázek, o rok později to bylo 93 zaplacených podnětů a 84 věcí od orgánů činných v trestním řízení. Poplatek přitom musely platit i ostatní státní úřady, které jsou ale ze zákona povinné oznámit ÚOHS, pokud při své činnosti zjistí pochybení v oblasti, kterou se zabývá. Dalších 220 nezaplacených podnětů úřad podle zjištění úřadu veřejné ochránkyně práv ignoroval, a to včetně oznámení jiných úřadů o přestupku.

Veřejný zájem, nebo tržní ekonomika

„Úřad, jehož činnost je hrazena ze státního rozpočtu, se chová tržně. Buďto zaplatíte a podnětem se zabývá, nebo nezaplatíte a podnětem se nikdo dál nezabývá,“ uvedla už dříve Šabatová.

Problémem podle ní je, že ÚOHS na základě své vnitřní směrnice nesledoval, jaké veřejné zakázky se nezaplacený podnět týkal, a nemohl tak zahájit řízení z úřední moci. „Přitom má povinnost zahájit řízení i z vlastní vůle v případě, že dostane informace o možném porušování zákona o veřejných zakázkách. Informace z podnětů, u kterých nebyl poplatek zaplacen, ale neputovaly k žádnému odbornému referentovi, spis byl odložen stranou a nikdo už do něj nenahlédl,“ uvedla ombudsmanka.

Rozpor s principy demokratického právního státu

ÚOHS podle Šabatové tímto přístupem přišel o důležité zdroje informací, protože na „nepravosti“ ve veřejných zakázkách obvykle upozorňují občané nebo neziskové organizace. Těžko lze po občanech podle ombudsmanky ale chtít, aby platili 10 tisíc korun za to, že pomohou státnímu orgánu provádět kontrolu nakládání s veřejnými penězi. Podle ombudsmanky je to obdobné, jako kdyby měli lidé platit za to, že upozorní stavební úřad, že někde vzniká černá stavba.

Vláda žádosti ombudsmanky nevyhověla

Poplatek za podání podnětu k Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže  má podle menšinového kabinetu ANO a ČSSD regulační charakter a jeho zrušení by mohlo vést k zavalení úřadu balastními podněty. Vláda proto na jednání 13. května  nepodpořila žádost  Anny Šabatové o jeho zrušení. Novinářům to po jednání kabinetu řekl premiér Andrej Babiš.  V reakci na rozhodnutí vlády Šabatová ČTK sdělila, že poplatek považuje za iracionální a nemravný. Věří, že ho zruší Ústavní soud.

Šabatová uvedla, že dokud se zpoplatnění podnětu nezruší, bude velmi silně omezeno právo veřejnosti podílet se na kontrole veřejných zakázek. „Platit ÚOHS za to, že mu pomáhám odhalovat nezákonné veřejné zakázky, považuji za iracionální a nemravné. Nenašla jsem podporu na dnešním jednání vlády. Pevně ale věřím, že zpoplatnění nakonec zruší Ústavní soud,“ uvedla Šabatová a pokračovala: „Úřad, jehož činnost je hrazena ze státního rozpočtu, se chová tržně. Buďto zaplatíte a podnětem se zabývá, nebo nezaplatíte a podnětem se nikdo dál nezabývá,“ dodala.

Zdroj: ČTK, foto ČAK

 

Go to TOP