Sněmovna chce rozšířit práva mladistvých v trestním řízení

Sněmovna poslala 17. dubna 2019 po druhém čtení do závěrečného schvalování vládní předlohu, která prohloubí práva mladistvých do 18 let věku v trestním řízení. O novele, jež vychází z evropské směrnice, budou poslanci hlasovat v květnu.

Garanční ústavně-právní výbor plénu už dříve doporučil, aby ji s úpravami přijalo.

Mladiství podezřelí nebo obvinění v trestním řízení by měli získat podle návrhu právo na informace o řízení nebo na to, aby mohli být i po dosažení plnoletosti ve vazbě odděleně od dospělých. Za mladistvé by byli považováni i lidé, u nichž není zcela jisté, že už měli 18. narozeniny. Ústavně-právní výbor doporučil vypustit tutéž konstrukci v případě lidí, u nichž by panovaly pochyby, že dovršili 15 let věku. Vláda v těchto případech navrhovala, aby se na ně v trestním řízení hledělo jako na mladší 15 let.

Mladí jsou zranitelnější než dospělí lidé

Důvodem pro širší informování je podle zdůvodnění novely větší míra zranitelnosti u mladistvých než u dospělých. Směrnice také nařizuje, aby policie při výslechu mladistvého dávala přednost audiovizuálnímu záznamu před pouhým záznamem zvukovým.

Novela dále předpokládá, že mladistvý bude muset mít obhájce nikoliv pouze do dovršení 18 let, ale až do 21 let věku, jestliže trestní řízení začalo předtím, než dosáhl plnoletosti, a jestliže to bude s přihlédnutím k okolnostem případu vhodné. Podle dřívějšího vyjádření ministra spravedlnosti Jana Kněžínka (za ANO) by se jednalo asi o 250 případů ročně, náklady státu by činily kolem čtyř milionů korun.

Zdroj: ČTK, foto Pixabay 

Go to TOP