ÚS odmítl stížnost podnikatele Horáčka proti vazbě

Ústavní soud odmítl stížnost podnikatele Tomáše Horáčka proti loňskému uvalení vazby. Horáček je spolu s dalšími lidmi obviněný z manipulací s nemocničními zakázkami. Do vazby se dostal kvůli obavě policistů, že bude působit na dosud nevyslechnuté svědky nebo jinak mařit vyšetřování. ÚS stížnost odmítl jako zjevně neopodstatněnou, vyplývá z usnesení v internetové databázi.

Stížnost směřovala konkrétně proti rozhodnutím Obvodního soudu pro Prahu 5 z června a Městského soudu v Praze z července 2018. Ústavní soudci o ní neveřejně rozhodli už koncem loňského roku, nyní zpřístupnili odůvodnění. V mezičase justice rozhodla o dalším trvání vazby s rozšířenými důvody.

V ústavní stížnosti Horáček poukazoval na to, že při prvním vazebním řízení neměla obhajoba přístup do celého vyšetřovacího spisu. Soudy tak rozhodovaly, aniž se mohl ke všem skutečnostem vyjádřit. Ústavní soudci ale nenašli důvod k zásahu, justice podle nich nechybovala.

„Ke všem relevantním tvrzením státního zástupce se mohla obhajoba vyjádřit, což také několikrát učinila. Stěžovatel tedy věděl, jaké důkazy rámcově důvodnost jeho trestního stíhání podporují a jaká tvrzení soud při svém urychleném rozhodování bude zvažovat,“ stojí v usnesení.

Podnikatel je ústřední postavou kauzy, podle policie ovlivňoval přidělování zakázek v pražských nemocnicích, za což podle vyšetřovatelů žádal úplatky. Vedle Horáčka obvinila policie například bývalou ředitelku Nemocnice Na Bulovce Andreu Vrbovskou, bývalého ředitele Nemocnice Na Františku Roberta Zelenáka, který kvůli obvinění rezignoval, a bývalého ředitele Nemocnice Na Bulovce Františka Nováka, jehož odvolal ministr zdravotnictví loni na začátku července.

Zdroj: ČTK

Foto: Pixabay

Go to TOP