BIS a NCOZ rozbily síť vytvořenou ruskými zpravodajci

Bezpečnostní informační služba (BIS) a Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ) loni odhalily a rozbily síť, kterou v Česku vytvářela ruská zpravodajská služba FSB.

Na bezpečnostní konferenci ve Sněmovně to uvedl 21. října 2019 ředitel BIS Michal Koudelka. Síť byla financována z Ruska a ruské ambasády a měla prostřednictvím sítě serverů útočit na cíle v Česku i na české zahraniční partnery. „Síť byla totálně rozbita a zdecimována díky výborné práci NCOZ. Vyšetřování dále pokračuje. Zabránili jsme této aktivitě z území České republiky, která byla součástí dalšího řetězce, který Rusové využívali a připravovali k využití v jiných zemích Evropy,“ řekl ve Sněmovně šéf kontrarozvědky Koudelka.

NCOZ se podle svého mluvčího Jaroslava Ibeheje případem nadále zabývá. „Vzhledem k tomu, že ve věci probíhá trestní řízení, náš útvar nebude poskytovat žádné konkrétní informace,“ řekl ČTK. Koudelka uvedl, že síť v České republice budovala ruská Federální bezpečnostní služba (FSB). „Byla vytvořena osobami s vazbou na ruské zpravodajské služby a financována z Ruska a ruské ambasády,“ řekl bez dalších podrobností. Koudelka označil zpravodajské aktivity Ruska a Číny za nejpodstatnější dlouhodobá rizika pro bezpečnost České republiky.  Ruští zpravodajci v Česku získávají řadu cenných informací z běžných rozhovorů s lidmi pohybujícími se kolem diplomacie a politiky.

Číňané podle Koudelky postupují jinak. Nejčastěji zvou vědce, politiky a další lidi do své země, kde se na ně snaží působit a získat od nich informace. BIS varuje především před tím, aby pozvání na návštěvu do Číny využívali příslušníci ozbrojených složek a Policie ČR.

Islámský terorismus a ČR

Z krátkodobých hrozeb je podle Koudelky pro Česko zásadní islámský terorismus. Nyní ale BIS nemá informace o bezprostřední hrozbě. Česko podle něj je spíš tranzitní než cílovou zemí pro migranty, tuzemská muslimská komunita je malá a není radikalizovaná. Zlepšila se i bezpečnostní situace v Evropě a teroristických útoků tam ubylo. Důvodem je podle šéfa BIS vojenská porážka teroristické skupiny Islámský stát a oslabení migračního proudu do Evropy. Koudelka ale varoval před hrozbou takzvaných osamělých vlků.

Pravicový extremismus

Šéf BIS upozornil i na hrozbu pravicového extremismu. Podle něj sice aktivních extremistů v Česku v poslední době ubylo, není ale vyloučeno, že se situace změní. Poukázal přitom na letošní teroristické útoky pravicových extremistů v Německu a na Novém Zélandu.

Kybernetická bezpečnost

Konference se věnovala i problému kybernetických útoků. Analytik Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) Ondřej Rojčík varoval, že Česko je pro státy, které tyto útoky páchají, lákavým cílem díky svému členství v EU a NATO. Zopakoval také, že úřad považuje za hlavní kybernetické hrozby Rusko a Čínu.

Podle amerického bezpečnostního experta Jamese Van de Veldeho Rusko a Čína využívají informace jako zbraň a v kyberprostoru mají převahu nad NATO. Aliance se podle něj dlouhodobě zaměřovala na strategickou převahu v konvenčním konfliktu. Moskva a Peking se proto snaží dosáhnout svých cílů bez toho, aby konvenční boje vůbec začaly, a zaměřily svou strategii na kyberprostor.

 Zdroj: ČTK, foto archiv ČAK.

Go to TOP